МОДОМ избра ново раководство

Од:

На Генералното собрание на Младинската организација на Демократска обнова на Македонија, кое се одржа овој викенд во Скопје, делегатите од општинските организации на МОДОМ избраа ново раководство.

За претседател беше избран Бојан Петровски, советник од Ѓорче Петров, за потпретседатели Ивана Здравеска, советничка од Аеродром и Кристијан Балески граѓански активист од Валандово.

За Генерален секретар Мартин Каровски. За организационен секретар Александар Христу Каневче.

МОДОМ и понатаму ќе се залага за младинско застапување, активни младински политики, еднакви права и можности, социјална правда и заштита и права на маргинализираните групи. Заштитата на животната средина и соработката со Европските зелени остануваат во фокус на активностите на новото раководство.

Би можело да ве интересира

ДОМ: Да не поскапува струјата за домаќинствата

А1он

ДОМ апелира да запре постапката за донесување на Урбанистичкиот план за Малиот ринг

Ландов

ДОМ: Ќе бараме промена на изборниот модел, со една изборна единица и отворени листи

А1он

„Зелена котлина“: По скандалозната одлука на Управен за рудникот Иловица, поднесена жалба до Вишиот Управен суд

Ана Василевска

Европските Зелени со поддршка за ДОМ на изборите

Ана Ололовска

ДОМ: Да продолжи отстранувањето на дивоградбите покрај Охридското Езеро

Ана Ололовска