МО: Јавноста ќе процени кој го нарушил статусот на вработените во АРМ и одбраната

Од:

Министерството за одбрана во реакција на на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ наведува дека е посветено на согледување на состојбите од нетранспарентното и штетно раководење на овој ресор од претходната Влада и оти нема намера да навлегува во полемики со политичките партии.

– Јавноста ќе добие увид во финансиската состојба во Министерството и ќе процени самата кој го нарушил статусот и достоинството на вработените во АРМ и одбраната. Но, дури и ВМРО-ДПМНЕ го потврди она што Министерството за одбрана го обелодени, а тоа е дека договори во вредност од 80 милиони евра за кои јавноста го критикуваше министерот и Владата со месеци, беа раскинати на само два дена пред именувањето на новата Влада, очигледно поради страв од можни кривични последици, се вели во реакцијата.

Би можело да ве интересира

Шекеринска – Ињац: Членството на Северна Македонија во НАТО нов импулс во регионалната соработка

Синдикатот на одбраната и безбедноста бара награда за припадниците на МО и АРМ

А1он

Министерството за одбрана го ограничува бројот на средби со странки за заштита од коронавирусот

Ландов

За 8 Март преку видео ќе се привлекуваат жените да пристапуваат во Армијата

А1он

МО: Ајтов да не го меша министерството во неговите нарушени односи со членовите на Синдикатот

МО: Смислена манипулација тврдењата за непочитување и намалени права од работен однос