Митрески: Крвавиот четврток е вистинското лице на ВМРО-ДПМНЕ, нема да дозволиме никогаш да се повтори

Од:

Пет години после 27 април сите ние имаме обврска пред граѓаните на оваа земја, пред сите оние кои го преживеаа тој крвав ден и пред идните генерации да не дозволиме никогаш повеќе да се повтори. А нема да се повтори само ако сите политички субјекти во земјава, не само декларативно, туку суштински, се обединат зад демократските и слободарски вредности рече на прес конференција координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митрески.

dobivaj vesti na viber

– 27 април 2017 е еден од најцрните датуми во историјата на македонската демократија и македонското општество. За да спречат промена на власта и почитување на изборната волја на граѓаните, вооружени насилници поттикнати и злоупотребени од ВМРО-ДПМНЕ насилно упаднаа во Собранието во обид да убијат пратеници, да повредат новинари и вработени во собраниските служби. Заради лични и партиски интереси на тогашното раководство на ВМРО-ДПМНЕ за спас од криминалот и за спас на режимот, државата на тој 27 април беше доведена на работ на амбисот, пред граѓанска војна. Крвавиот четврток е вистинското лице на ВМРО-ДПМНЕ, а во оваа партија ниту по пет години нема никаква промена. Ниту еднаш за овие пет години не видовме никакво извинување, никакво каење од Христијан Мицкоски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Напротив, лицата кои се осудени за кривично дело „терористичко загрозување на уставниот поредок“ ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски иако не се тие ги нарекуваат уставобранители, правејќи лажен обид да ја исперат нечистата совест пред нив и нивните семејства вели Митрески.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Каевски: Милошоски ги блокира договорите од иницијативата Отворен Балкан на штета на граѓаните

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Коциќ: Обезбедени се енергенси, струја и парно, поддршка за граѓаните, фирмите и училиштата

Горан Наумовски

СДСМ: Мерки на Владата и за помали сметки на струја во училиштата

Тасевска: Иницијативата за референдум потврдува – Левица и ВМРО-ДПМНЕ се кочничари на евроинтеграциите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Талески: Милошоски да закаже седница на Комисијата, да не ја кочи ратификацијата на договорите за Отврен Балкан

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Тасевска: Инвестираме во инфраструктурата, 70 милиони евра за поврзување на локални патишта

Ана Ололовска