Мишева: Инцидентите што ги предизвика СДСМ се навреда за Скопјани

Од:

„Навредливо е за граѓаните на Скопје, пратеници на СДСМ кои беа вчера присутни на седницата, дојдени од Штип, од Гевгелија, од Ресен, од Битола да си го земаат правото во име на Скопјани да одлучуваат за тоа што е добро, а што не. Мора да се зачува дигнитетот на Советот на град Скопје, потребна е здрава дебата, а не промовирање и наметнување насилство”- рече Ирена Мишева, претседавач на Град Скопје.

„Го осудувам и вандалскиот чин на кршење и оштетување имот кој им припаѓа на сите граѓани на Скопје. Тоа е недозволиво однесување и претставува најгруба злоупотреба на една институција и класично непочитување на имотот кој им припаѓа на граѓаните на Скопје“ , рече Мишева.

Мишева потенцираше дека целата постапка околу промена на имињата на улици во Скопје е транспарентна и е водена на демократски начин. Појасни дека Советот на град Скопје веќе повеќе месеци се занимава со оваа проблематика, како и тоа дека оваа точка трипати беше на дневен ред.

„Транспарентноста беше присутна во сите фази, а беа вклучени многу луѓе и експерти и јавноста беше запознаена од самиот почеток на целата постапка“, истакна Мишева, притоа негирајќи ги тврдењата што се пласираа, како што рече, со цел да се злоупотребат емоциите на граѓаните, а тоа е дека улицата „Стив Наумов“ се брише.

Би можело да ве интересира

Арсовски: Ако нема договор за избори, ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира низ целата држава

ГРОМ ја раскинува коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ

А1он

ВМРО ДПМНЕ: Согласно позитивно-правните прописи, пратениците не земаат екстра дневници

А1он

Рекетарите и нивното дувло за криминал

А1он

Попов: Како млади советници дадовме предлог до Советот на град Скопје да донесе одлука за дискотеките во Градски парк да може да работат оваа година

А1он

ВМРО-ДПМНЕ закажа протест за 18 јуни во Скопје

Кристијан Ландов

5 comments

mj 15/06/2012 - 19:33 at 19:33

sekoj vandal;izam se osuduva toa e tocno,toa go ima vo site partii kaj nas za golema zal,ne e samo vo edna partija ,no samo koga ne bi bilo kaj nas se od koris ke bese poinaku,,pa sega da te prasam miseva tebekoj te postavil na toa meto da davas takvi nepromisleni izjavi?dali voopsto pred da dadete izjava citate sto ke kazete ,sum slusnal procital glupi izjavi na dosta politicari no ovaa vasa izjava e najbatal,,pa koi se tie skopjani?koi se tie bitolcani?koi se tie resencani,ohrigani stipjani itn ?znaci na skopje 2014 imaat pravo samo skopjani,na ohridskoto ezero samo ogrigani,na pelister samo bitolcani,na tutn samo prilepcani na rakija strumiva na piperki gevgelija,i mnogu dr gradovi,po vasa izjava taka ispajga sekoj grad svoja drzava,pa toa e makedonija miseva ako ne znaese,za sto vo 2001 ne izleze da kazes ne ni trebaat braniteli od drugi gradovi da ja odreduvaat idninata na tetovcani,aracinovci i drugite krizni podracja sto bea,stramota posle vakva izjava treba da mu se izvinite na makedonsjiot narod

Reply
Neno 15/06/2012 - 19:51 at 19:51

Sepak sekoj si znae najdovro za gradot vo koj zivee kako toj treba da funkcionira

Reply
Коки 15/06/2012 - 19:53 at 19:53

ВМРО ДПМНЕ ги навреди сите Скопјани затоа што без да ги праша граѓаните се дрзна да менува називи на улицо по свое (пардон, по мислење на Груевски). Ако за ништо друго, заради ветувањето дека ќе го тргнат Бугарашот Тодор Александров ќе гласам са најголемите непријатели на вмровските предавници.

Reply
јован 18/06/2012 - 13:21 at 13:21

Овој чин на вандализам го осудувам на најстрог начин и зар е можно сеуште да се решаваат проблемите или несогласувањата ако воопшто постојат, но не ме чуди ништо од СДСМ со вакво недолично однесување само тие би можеле да постапуваат така простачки.

Reply
марко 18/06/2012 - 13:28 at 13:28

Срамота! Овие од опозицијава изгледа незнаат на разумен начин да дискутираат ,единстевниот јазик на кој знаат да говорат е насилството и преку вандализам да кршат нешто што не е нивно. Ако некој треба да се праша тоа се само граѓаните од Скопје , а не некои си поединци од Штип, од Гевгелија, од Ресен, од Битола итн….

Reply

Leave a Comment

1 + 8 =