Милошоски: Зафировски нема врска со кабинетот на Макрон, помага за извоз од фирмите на Заеви

Од:

Советникот на Зоран Заев, Љупчо Зафировски нема дипломатски врски со кабинетот на Макрон, па затоа премиерот ја крие неговата биографија, ниту сака да го покаже договорот за неговиот ангажман, рече пратеникот Антонијо Милошоски и додаде дека не ги добил информациите кои ги барал како пратеничко прашање.

dobivaj vesti na viber

„Се уште не знаеме кој мистериозниот, анонимен, посебен советник на Заев, Љупчо Зафировски. Но кога истражив малку, забележав дека Зафировски основал фирма „Фортуна“ во 1999 за извоз на прехранбени производи. Подоцна основал и фирма во Струмица за трговија со земјоделски производи. Значи Зафировски нема врски со дипломатија, туку извезува во Србија и Франција во име на фирмите на Заеви. Затоа премиерот го крие договорот за негов ангажман од 1.200 евра и неговото CV“,рече Милошоски.

Тој додава дека го прашал и министерот за надворешни Никола Димитров дали го познава и дали остварил средба со него.

„Димитров одговори дека не го познава и никогаш не се сретнал со него, задоволен сум од одговорот од МНР“, дециден беше Милошоски.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Николоски: ВМРО-ДПМНЕ е за кратење на даноци за да може бизнисите да се развиваат

Ана Ололовска

Николоски: Власта да излезе на избори и да се увери дека анкетата со двојна предност за ВМРО-ДПМНЕ е точна

Арсовски: Скафандер министерката стана скандал министерка

ВМРО-ДПМНЕ: Министерката за култура да имаше две чисти ќе знаеше дека најзначајните дела во македонската култура се со историски наратив

Арсовски: Ковачевски да се извини на македонскиот народ затоа што ја носи државата кон ново национално предавство

Катерина Павлова-Николовска

Арсовски: Уставни измени со ВМРО-ДПМНЕ нема да се случат