Милевски: Македонски Брод се модернизира, добива нов парк

Од:

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска истакна дека се реализирани два значајни проекти за Македонски Брод и околината, набавен е трактор за полесно собирање на отпадот и завршена е реконструкцијата на паркот покрај реката Треска.

dobivaj vesti na viber

– За подобрување на општинските услуги и заштитата на животната средина, Општина Македонски Брод аплицираше по јавните повици за финансиска поддршка на предлог проекти, објавени од страна на Бирото за регионален развој, односно, беше побарано финансирање на проектот „Реконструкција на паркот покрај мостот на реката Треска“ и „Набавка на возило-трактор и опрема за подобрување на капацитетите и работата на јавното комунално претпријатие „Комунална хигиена“ во Македонски Брод. Реконструираниот парк ќе придонесе за разубавување на сликата на градот, дружба и релаксирање на граѓаните на општината, ресоцијализација по двегодишниот период на пандемијата и секако подобрување на условите за живот, потенцираше министерот Милевски, соопшти Министерството за локална самоуправа.

Градоначалникот на општина Македонски Брод, Жарко Ристески, рече дека проектите веќе се во завршна фаза.

– Во вредност од 1.709.000 денари набавен е трактор со приколка за собирање на отпад и опрема за подобра и поефикасна испорака на комуналните услуги на граѓаните во општината. Со реализацијата на овој проект постигната е проектната цел подобрување на капацитетите за работа на јавното комунално претпријатие и заштита и подобрување на животната средина, појасни градоначалникот.

За проектот „Реконструкција на паркот покрај мостот на реката Треска“, Бирото издвоило 3.000.000 денари и овој проект е во завршна фаза на реализација.

– Со овој проект се добиваат нови урбани и атрактивни и естетски уредени содржини, зеленило, како и урбана опрема за одмор и релаксација на населението на општината, дополни Ристески.

Би можело да ве интересира

Свечените изјави на членовите на општинските совети треба да се дадени и потпишани со уставното име на државата, потврди Уставниот суд

Ана Ололовска

Милевски: Започнува имплементацијата на големи, иновативни проекти во 8 општини во државата

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Формирано работно тело за следење на реализацијата на проектите на градоначалниците

А1он

Објавен индексот на отворени општини за буџетската 2020 година – Арачиново и Ранковце имаат најниско ниво на отвореност

А1он

Која општина колку должи и зошто: Ѓорче Петров со најголем минус, Аеродром со најмногу пари во каса

Кристијан Ландов

Индекс на отвореност: Охрид најотворена општина во државава, најзатворена Пласница

А1он