Мицкоски: За една година, власта го задолжи секое семејство за 77.500 денари, долгот зголемен за 630 милиони евра

Од:

Нов долг за секое четиричлено семејство од 77.500 денари за само една година пишува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во објава на социјалните мрежи.

dobivaj vesti na viber

– Како ја завршивме економски 2021 година:
⁃ Приходи во буџет околу 3,55 милијарди €
⁃ Расходи во буџет околу 4,18 милијарди €

Разликата помеѓу буџетските расходи и приходи изнесува околу 0,63 милијарди € или нов долг за македонските граѓани од 630 милиони €.

Проектираниот бруто домашен производ за 2021 година беше 11,714 милијарди € што значи дека во годината на локални избори власта го зголемила долгот за околу 5,14%, а секое четиричлено семејство го задолжила за 1.260€ или за 77.500 денари, вели Мицсоски.

Би можело да ве интересира

Мицкоски: Архиепископот Стефан и Синодот ја имаат мојата недвосмислена поддршка

Мицкоски: Активната блокада продолжува, се што не е од интерес на граѓаните ќе биде блокирано

СДСМ: Ниското ниво на комуникација на ВМРО-ДПМНЕ зборува за ниското ниво на политичка култира и состојбата на Христијан Мицкоски

Мицкоски: Работиме да има избори, ВМРО-ДПМНЕ да освои 61 пратеник

Катерина Павлова-Николовска

СДСМ: Не успеа блокадата на Мицкоски

(ВИДЕО) Ковачевски: Блокадата на Собранието е неодговорно однесување на Мицкоски

А1он