(ВИДЕО) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ останува на браникот на заштита на националните интереси

Од:

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по координативниот состанок на државно-политичкиот врв на кој се зборуваше за спорот со името и кој траеше пет часа, изјави дека Република Македонија мора да биде дел од НАТО и од ЕУ и дека ВМРО-ДПМНЕ останува на браникот на заштита на националните и државните интереси.

„Министерот Димитров и премиерот Заев нè информираа за текот на преговорите и беше презентиран предлогот од Нимиц, којшто повеќе или помалку ѝ е познат на јавноста. Од овој момент па натаму целокупниот процес за водење на преговорите за спорот со соседна Република Грција е на Владата. ВМРО-ДПМНЕ е силен поддржувач и останува на позицијата дека Македонија мора да биде дел од НАТО и од ЕУ и ВМРО-ДПМНЕ останува на браникот на заштита на националните и државните интереси на Република Македонија“, рече Мицкоски.

Според него, ваква средба требало да се случи порано. Тој не откри повеќе детали од состанокот за да не го наруши процесот.

Г.Н.Р.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Илиоски: Власта има намера целосно да го партизира изборот на судии и јавни обвинители

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Трипуновски: Дали 300 000 евра завршија кај претседателот на Сојузот на тутунопроизводителите кој го поставија Заев и Николовски?

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стоилковски: Избори за народот да каже дали е за Октоподот или за Обновата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Арсовски: Ангеловска ќе стане министерка чиј прв проект е задолжување на граѓаните

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ е против раст на платите, против поврат на ДДВ, ние обезбедуваме повеќе пари за граѓаните

Ана Ололовска

ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ бара собраниска анкетна комисија за СЈО

Ана Ололовска