ВИДЕО: Мицкоски се потпиша на петицијата против Законот за пазарите

Од:

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се потпиша на иницијативата за поддршка на пазарџиите.

Тој беше во посета на Зелениот пазар во придружба на координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, и разговараше со неколкумина пазарџии околу Законот за пазарите. Мицкоски им вети дека како опозиција ќе направат сѐ што можат за законот да се повлече, а не да се стопира.

Пазарџиите се жалеа дека мора да се најде начин да се спречи Законот. Ги повикаа министерот за економија, Крешник Бектеши, и другите надлежни да дојдат некој ден и да застанат на нивно место.

„Ќе му дадам на Екрем три пара ѕиври да дојде со жена и деца и да продава цел ден“, рече еден од пазарџиите.

Тезгаџиите на Зелениот пазар од вчера покренаа петиција. Тие бараат целосно укинување на Законот и изработка на ново решение. Во Собранието од понеделник ќе биде поведена постапка за одложување на примената на Законот за од 1 јануари следната година.

Галена Николовска-Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Василевска: Димитров призна дека Заев соработувал со луѓе кои правеле криминал

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Арсовски: Какви докази поседува Зоран Заев и за кого поседува докази?

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стоилковски: Зошто Костадинов е толку исплашен од неговиот довчерашен најдобар пријател Бојан Јовановски?

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Четири месеци Русковска обвинителството ги убедува граѓаните дека Боки на своја рака рекетирал

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стојановски: Наумовски ја задолжи општината, а нема во план да ја изгради градинката во Волково

(ВИДЕО) Стоилковски: Од што точно се плаши Костадинов кој што често беше фотографиран во друштво на еден од осомничените?