Мицкоски повикува на натпартиски протест: Да бидеме гласни пред да биде предоцна

Од:

Ако нашите дедовци од 1941 до 1944 година се бореле против “администрација” како што манипулира Заев, тогаш тоа нив ги прави “терористи” и “престапници”, а не ослободители. Не! Нашата слобода е дело на народната борба против окупаторот, со многу жртви, падови и победи. АСНОМ е вториот Илинден, а Народноослободителната борба е дел од европската борба за слободни народи. Македонија е за пријателство, но пријателството значи взаемно почитување. Ако нема почитување, нема да се разбереме. Да не бидеме неми, да бидеме гласни пред да биде предоцна – напиша вечерва на социјалните мрежи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повикувајќи на масовен протест.

„Повикувам на натпартиски предупредувачки протест за одбрана на црвените линии кои се последниот бедем на нашиот идентитет. Утре во 18 часот, од СЦ „Борис Трајковски“ до Влада. Протестот, поради запазување на здравјето поради корона кризата, ќе биде со автомобили. Овде не се работи за партии, овде се работи за Македонија, за Илинден и АСНОМ, за она што сме и она што сакаме да останеме. Сега, за да не биде предоцна“ – напиша Мицкоски на Фејсбук.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ нема да ги признае резултатите од пописот

Искра Манојлоска

Мицкоски се сретна со Даниел Браун, новиот директор на Фондацијата Конрад Аденауер

Жарко Настоски

Евроинтеграцијата на Скопје и Тирана е меѓу приоритетите на португалското претседателство

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Марш за поддршка на Доналд Трамп во Токио

Жарко Настоски

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Нова снимка покажува кој пукал во жената убиена во американскиот Конгрес

Жарко Настоски

Макрон: Тоа што се случи во Вашингтон дефинитивно не е американски

Жарко Настоски