Мицкоски од вечерашниот протест: Да запре теророт и реваншизмот на власта

Од:

Под слоганот „Протест против реваншизмот и теророт на мафијата“ вечерва ВМРО-ДПМНЕ го одржа деветтиот тематски протест. Лидерот на партијата Христијан Мицкоски во своето обраќање, ја повика меѓународната заедница да излезе и да ги слушне човечките судбини.

– Имаме силна дисторзија на вредностите во секаков поглед. Тоа мора да престане. Мора да престане теророт врз луѓето. Мора да престане тие да губат работа затоа што се припадници на некоја партија или мислат поразлично од власта, нагласи Мицкоски пред присутните.

Тој порача дека нема да бидеме поблиску до ЕУ, ако луѓето трпат тортура и реваншизам.

– Нема да бидеме поблиску до Европската унија кога луѓе трпат тортура и реваншизам. Европа таквите перјаници и кукавици кои го прават тоа ги реди на маргините и со лицето свртено и соочено со правдата. Затоа како што кажав денеска протестираме од министерството за неправда до министерството за тортура, ова овде позади мене. За да кажеме дека народот го победил стравот и дека ќе паднат без оглед колку силно сега се држат заковани, залепени за нивните удобни фотелј, рече Мицкоски.

Тој ги повика граѓаните да им се придружат и на следните протести што ќе бидат од различен карактер и содржина.

– Да се исправиме пред неправдите, да си ја земеме судбината во наши раце. Затоа што никој не може да ни помогне ако самите не си помогнеме, рече Мицкоски.

Би можело да ве интересира

Мицкоски повикува на натпартиски протест: Да бидеме гласни пред да биде предоцна

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Мицкоски: Ако Заев го начне македонскиот идентитет, ќе се соочи со народот на чело со мене

Жарко Настоски

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче закопа 39 граѓани за еден ден, а Заев во кризна состојба оди на избори, одговорност мора да има

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ: Пет причини само од вечерва зошто Филипче до изутрина треба да даде оставка

Жарко Настоски

Заев е против лидерска средба поради реториката на ВМРО-ДПМНЕ

Жарко Настоски

Филипче најави тужба: ВМРО-ДПМНЕ на најподмолен начин се обидува да собере политички поени од прерано згаснат човечки живот

Катерина Павлова-Николовска