Мицкоски на средба со лозарите од Неготино

Од:

„Денеска сме овдека во Неготино, во рамките на посетите кои што ги имаме низ цела Македонија.

Разговаравме со лозарите од Неготино, претходно разговаравме со лозарите од Кавадарци, Росоман. Така што генерално преовладува идентична слика дека денеска тие се во очајна, катаклизмична би рекол ситуација поради условите кои што се денеска предизвикани од страна на Владата предводена од СДСМ и Зоран Заев.

ВМРО-ДПМНЕ во рамки на програмата обнова за Македонија ќе предвиде решенија кои што ќе значат вистински решенија за реалните проблеми на лозарите овдека во Тиквешијата, а со самото тоа ќе го зголеми и квалитетот на нивниот живот“, рече Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ.

„Јас не би сакал да навлегувам во било каква политичка квалификација како што тоа го правеше министерот за земјоделие и малкумината обожаватели околу Зоран Заев и ги оквалификува верните земјоделци и лозаро производители овдека од Тиквешијата дека наводно биле изманипулирани од страна на политичките елити, па излегле на протест. Напротив, денеска имав можност да разговарам со лозаро производители од целата Тиквешија без разлика на нивната политичка припадност или неопределеност, без разлика која партија повеќе ја преферираат, заедничка е маката на сите, и сите оние политичарите кои што ги делат лозарите а и земјоделците во Република Македонија на подобни и неподобни за власта мислам дека прават огромна грешка, а таа грешка ќе им се удри од главата на истите тие политичари веќе на следните предвремени парламентарни избори.

ВМРО-ДПМНЕ ја почитува маката на земјоделците, ја почитува секоја капка пот на нивите во Република Македонија, а таа почит ќе ја преточи на лист хартија во програмата за Обнова на Македонија, а веднаш потоа во првите 100 дена од новата влада ќе се вклучи во решавање на истите тие проблеми.

Доаѓа обнова за Македонија и доаѓаат решенија за проблемите на земјоделците без разлика на нивната политичка припадност или неприпадност“, изјави Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Арсовски: Спасовски повика на избори на 5 јули во деновите кога се достигнува пикот на заразата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Николов: Комисијата за заразни болести работи под диктат на Заев

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стојаноска: ЈО со своето неделување во 2018, му овозможило на Дончев да го стои истиот криминал и во 2019 година

Ана Ололовска

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов ќе го поднови директорот на Дрисла со три џипа кога целата држава е во криза

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Неодговорноста на Заев и неговата лажна нормалност ја претвораат Македонија во балканска Ломбардија

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Мицкоски: Изнасилена нормалност кој ја нарача Заев завршува со капитулација

Ана Ололовска