(ВИДЕО) Мицкоски: Ја победивме хотел-коалицијата

Од:

„Победивме, но нецелсно ги поразивме“, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на прес-конференцијата по првиот круг од претседателските избори.

„Ја победивме хотел-коалицијата”, рече Мицкоски, правејќи алузија на пресовите, кои што СДСМ ги одржува во нов скопски хотел.

Мицкоски рече дека во Македонија почнува нова реалност и дека ја победиле „однородената власт“ на СДСМ и 30 партии, кои одбрале да му бидат слуги на Заев. Порача дека ќе дојдат подобри денови за Македонија.

„Победивме во Гази Баба, Ѓорче Петров, Бутел, Аеродром, Кисела Вода, Битола, Штип, Прилеп, Неготионо, Кавадарци, Гевгелија, Велес, Кичево, Виница, Кочани, Демир Капија, Росоман, Градско, Свети Николе, Мак Каменица, Охрид, Ново Село“, рече Мицкоски.

Тој нагласи дека Сиљановска е идниот Претседател на Републиката.

„Да се обединиме во вториот круг“, рече Мицкоски.

„Гордана е вистински борец за правдата и правдината“, додаде Мицкоски.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

Предвремените парламентарни избори ќе ја чинат Австрија и општините околу 20 милиони евра

„Газета експрес“: Вонредните избори во Косово на 29 септември

Татјана Ташкова

На 13 октомври ќе се одржат парламентарни избори во Полска

Доколку не се исполнат барањата до средина на септември српската опозиција ќе ги бојкотира изборите

Светскиот македонски конгрес бара распуштање на Собранието и предвремени избори

Зеленски смета дека новиот премиер на Украина треба да биде економист без политичко минато

Татјана Ташкова