Мицкоски: Имаме ново парламентарно мнозинство

Од:

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, објави фотографија со Димитар Апасиев од Левица, Арбен Таравари и Халил Снопче од Алијанса за Албанците, Аријанит Хоџа од БЕСА и Африм Гаши од Алтернатива, со наслов дека има ново парламентарно мнозинство.

„Новата иднина доаѓа, ново време и нова надеж. Не чекаат силни предизвици, свесни и благодарни за поддршката заедно ќе успееме. Македонија ќе успее! Имаме ново парламентарно мнозинство“, напиша Мицкоски.

Претходно денеска, лидерот на ДУИ, Али Ахмети изјави дека според него БЕСА нема да ја напушти Владата, бидејќи тоа не би и било од полза на партијата.

Додека генералниот секретар на БЕСА, Арјанит Хоџа информираше дека партијата денеска и утре ќе продолжи со консултации внатре во партијата за да одлучи како ќе дејствува понатаму.

Прашан поконкретно дали БЕСА е поблиску до напуштање или останување во коалиција, Хоџа рече дека дури и партијата да одлучи да продолжи да биде дел од сегашното владејачко мнозинство, тој како министер повеќе нема да бидам дел од тоа мнозинство.

 

Би можело да ве интересира

ВМРО ДПМНЕ бара продолжување на зимскиот распуст за две недели

А1он

Каевски: Лицемерието на Левица не поминува ниту во Собранието, ниту кај граѓаните

ВМРО-ДПМНЕ: Прославата на Арсовска скопјани ги чинеше нула денари

А1он

Мицкоски: Цената на струјата реално поскапува за нови 15% нето вредност

А1он

ВМРО ДПМНЕ: Евтин е театарот на Маричиќ и СДСМ која е во коалиција со криминалот

А1он

СДСМ: По само 50 дена владеење на ВМРО-ДПМНЕ пироманска, Скопје е во целосен хаос

А1он