Мицкоски до Ромео: Поради неспособноста на власта, Македонија нема никаков напредок

Од:

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот, Александар Николоски денеска остварија средба со италијанскиот амбасадор, Карло Ромео.

На средбата се разговарало за актуелната политичка состојба во државата како и за тоа кои се приоритетите на ВМРО-ДПМНЕ како политичка партија.

Претседателот Мицкоски посочи дека поради пандемијата предизивикана од КОВИД 19 државата е во тешка економска и здравствена состојба, а старо-новата влада не превзема никакви конкретни мерки се со цел да им се помогне на граѓаните како и на бизнис секторот.

Во текот на средбата Мицкоски потенцираше дека во државата криминалот и корупцијата се на високо ниво и правдата важи само за некои луѓе. Имено тој укажа дека се власта дели тендери на лица блиски до власта, за тоа никој не одговара, а народот се осиромашува.

-ВМРО-ДПМНЕ како политичка партија има јасни и конкретни политики кои ќе ја изнесат Република Македонија на прав пат, како и ќе имаат влијание на патот кон Европската унија, истакна Мицкоски.

Претседателот Мицкоки му се заблагодари на италијанскиот амбасадор за средбата и се надева дека ваквите средби ќе продолжат и понатаму во иднина кои ќе придонесат за доброто на целата држава.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија со Заев и Филипче оди кон ломбардиско сценарио

Ана Ололовска

Мицевски: Власта ја кочи редовната работа и процесите во Собранието

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стојаноски: ВМРО-ДПМНЕ поднесе 188 амандмани на ребалансот, за да се спречи загадувањето и да стимулираме капитални инвестиции

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Комисијата и Филипче да си дадат оставки, 870 заболени и 14 починати за еден ден се заради нивната неспособност

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Арсовски: Дваесет и три надворешни советници на Заев го чинат народот 246.000 евра годишно

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Марковски: Имаме најголема смртност во светот на милион жители од Ковид во последните неколку недели

Ана Ололовска