Метју Палмер во посета на Македонија

Од:

Заменик-помошникот државен секретар на САД, Метју Палмер, денеска ќе ја посети Македонија за да разговара за американската поддршка за преспанскиот договор меѓу Македонија и Грција. Веста за доаѓањето на Палмер во земјава пред неколку дена ја објави Амбасадата на САД во земјава на својот прифил на социјалната мрежа „Твитер“.

„Палмер ќе пристигне во Македонија на 22 октомври за да разговара за поддршката на САД за преспанскиот договор и важноста на напредокот на македонската реформска агенда”, се вели во соопштението.

Би можело да ве интересира

Одржан состанок на интердисциплинарниот комитет на експерти за историски, археолошки и образовни прашања на С.Македонија и Грција

Ана Ололовска

Владата со апел до опозицијата поскоро да се донесат измените на Законот за заштита од заразни болести

Ана Ололовска

Владата ја оцени како недостојна изјавата на Каракачанов дека ќе прати војници да ги отстранат спомениците

А1он

Арсовски од Влада: Отворени сме да разговараме за декриминализација на канабисот

Искра Манојлоска

Советот на амбасадори го поздравува повлекувањето на Предлог- законот за надворешни работи од собраниска процедура

Ана Ололовска

Загреб за старт на преговорите со ЕУ до крајот на годинава, Скопје очекува поддршка и од Софија и почитување на европските вредности и принципи од Брисел

Ана Ололовска