Маж и жена од Велес осомничени за продажба на хероин

Од:

Основното јавно обвинителство Велес извести дека е донесена Наредба за спроведување истражна постапка против две лица, на возраст од 39 и 36 години, бидејќи постои соновано сомневање дека како соизвршители сториле кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик.

– Осомничените маж и жена, кои живееле заеднички како вонбрачни партнери, во својот дом држеле наркотична дрога – 94,18 грама хероин во повеќе различни пакувања. При претресот на домот, осомничената преку прозорецот од куќата надвор исфрлила дел од наркотичната дрога, велат од Обвинителството.

– Полицијата во куќата пронашла и други предмети кои укажуваат на намерата за илегална продажба на дрога – една дигитална вага, пари, тетратка со записи за неплатени долгови од лица и платежни картички на име на различни лица.

Бидејќи постои опасност од повторување на кривичното дело, како и можност за бегство на осомничените, јавниот обвинител предложи да им биде определена мерка притвор. Судијата на претходна постапка од Основен суд Велес го прифати предлогот и на осомничените им определи притвор во траење од по 30 дена, се додава во соопштението на Обвинителството.​​

Би можело да ве интересира

Почината жена од Струмица била задавена, се трага по сторителот

Ана Ололовска

Скопјанец осомничен за силување

Ана Ололовска

Рачна бомба пронајдена во тетовско село, едно лице под истрага

Ана Ололовска

Тетовец осомничен за обид за убиство

Ана Ололовска

Истрага за изнуда во Скопје, предложен притвор за двајца осомничени

Ана Ололовска

Истрага за дилери на дрога и амфетамин

Ана Ололовска