Маркоска: Антинародното ВМРО-ДПМНЕ е против отпремнини од 20 илјади евра за војниците

Од:

Дека на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ единствена задача им е да го кочат секој закон кој е во интерес на граѓаните, докажуваат и блокадите на Законот за служба во Армијата. Со 2.000 амандмани ВМРО-ДПМНЕ се противи на олеснување на условите за пензионирање, на поголеми отпремнини за припадниците на Армијата рече на прес конференција пратеничката од СДСМ Даниела Маркоска.

„Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се против тоа војниците да имаат право на избор, се противи војниците да имаат можност да добијат и 20.000 евра отпремнина по навршување на 45 години возраст, се противи и на дополнителните поволности при пензионирање. Лажни и лицемерни се тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ дека со ова сакале да го подобрат овој Закон. Тоа што за Закон кој има 30тина членови, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ поднесуваат 2.000 амандмани не е никакво подобрување, туку класична блокада на измените и дополнувањата на Законот“ – рече Маркоска.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Заедно со граѓаните градиме европска иднина, ВМРО-ДПМНЕ дејствува на штета на државните и националните интереси

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костадинов: Македонскиот идентитет е заштитен, сторивме се, на ред е ЕУ да испорача

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костадинов: СДСМ е со граѓаните, ВМРО-ДПМНЕ на браникот на криминалот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Талески: Исплатена бонус плата за прекувремени часови за 2020 година за над 4.400 вработени во МВР

Ана Ололовска

СДСМ: Секојдневно сме на терен меѓу граѓаните, ВМРО-ДПМНЕ е изолирана, во темните подруми на лажните вести и деструкции

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Спасовски: Ниедна боја не може да ги прикрие криминалот и корупцијата на ВМРО-ДПМНЕ

Ландов