Македонското знаме најубаво во светот според канадски весник

Од:

Знамето на Македонија освои најмногу гласови во изборот за најубаво знаме во светот што го спроведе канадскиот весник „Прованс“.

Во борбата за титулата учествуваа националните обележја на 64 земји, а македонското знаме во финалето го победи британското знаме.

Актуелното знаме на Република Македонија е се користи од 1995 година, по потпишувањето на спогодбата со Грција, како замена за знамето со шеснаесеткракото сонце.

Би можело да ве интересира

Не се разговара за промена на знамето, грбот или химната, велат од Владата по изјавата на Ахмети

Жарко Настоски

ВИДЕО: Британското знаме симнато од пред европските институции

Францускиот спајдермен закачи знаме на помирувањето во Хонгконг

А1он

Бошњаковски по изјавата на Османи: Законот за знамиња мора да се почитува, прекршувањето се санкционира

Ана Ололовска

Десетина сепаратисти упаднаа во владина зграда и го отстранија шпанското знаме

Не е само Талат, албанското знаме беше поставено во сите кабинети во изминативе години

Ана Ололовска

Leave a Comment

18 − 6 =