Македонски студенти со прототип на паметна табла победија на меѓународен натпревар

Од:

Тим студенти од Факултетот за електротехника и информациски технологии освои прво место на меѓународниот натпревар „EBEC Challenge Balkan“, што се одржа во Ниш, во организација на „Board of European Students of Technology“ (БЕСТ).

Студентите Јасна Станисавлевиќ, Александар Цоневски и Елена Стефановска од ФЕИТ, насока Обновливи извори, заедно со Калина Трајановска од ФИНКИ се натпреваруваа во категоријата тимски дизајн. Во конкуренција од осум тимови од Србија, Црна Гора, Словенија, Босна и Херцеговина и Хрватска, тимот на ФЕИТ изработи прототип на смарт табла (паметна табла) која го олеснува читањето на техничките цртежи, како решение за проблемот со кој се соочува еден од спонзорите на настанот.

Меѓународниот натпревар EBEC Challenge Balkan е европското натпреварување во инженерство на студентската организација БЕСТ, основана 1989 година и присутна на 96 технички факултети во 33 земји.

Би можело да ве интересира

Грчките студенти најавуваат нови протести од септември против укинувањето на студентскиот имунитет

Истражување: Дневниот студентски оброк 61 денар, 33 отсто имале искуство со корупција во домовите

Ана Ололовска

Студенти креираа факултетски распоред на „Станица: Студентска 7.0“

Ана Ололовска

Шуто Оризари за прв пат доби читална за студенти

Виктор Јованов

Студентите по новинарство и односи со јавност ќе испратат порака за фер претседателска кампања

Конкурс за стипендии за студии на универзитeти рангирани на Шангајската листа