Македонија најбезбедна земја на Западен Балкан

Од:

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан, според истражувањето на Институтот за економија и мир (ИЕП).

dobivaj vesti na viber

Индексот на Македонија е зголемен за 11 индексни поени, и државава е на 40-то место во светот, додека на прво место во светот е Исланд, а на последното 163-то се наоѓа Авганистан.

Зад Македонија се Србија (44. место), Албанија (48. место), Црна Гора (51. место), Босна и Херцеговина (72. место) и на 80. место од земјите од Западен Балкан се наоѓа Косово.

Според Институтот, поголем дел од земјите од Западен Балкан бележат напредок во состојбата за мир, безбедност и внатрешна стабилност.

ИЕП рангира 163 независни земји и териории во светот, оценувајќи ја состојбата на мир во тие земји во публикацијата „Индекс на мирот“ (Peace index) за 2021 година.

Би можело да ве интересира

Конференцијата ЕУ-Западен Балкан ќе се одржи на 23 јуни во Брисел

Ана Ололовска

Премиерите на Австрија и Чешка потенцираат дека Западен Балкан не смее да се заборави поради Украина

Фико: Проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан е многу важен процес

А1он

Шаленберг: ЕУ да премине од зборови на дела во однос на евроинтеграцијата на Западен Балкан

Ана Ололовска

Вархеји: Проширувањето на ЕУ гаранција на мирот и стабилноста на Западен Балкан

Ана Ололовска

Министрите од Западен Балкан, Канада и Украина учествуваат на денешниот ЕУ Совет

Ана Ололовска