Локализиран e пожарот во туристичката населба Абланица во Берово

Од:

Локализиран е пожарот што денеска попладне избувна во близина на туристичката населба Абланица во Берово. Во гаснењето учествуваа екипи на ТППЕ Берово, кои спречија пожарот да ги зафати блиските кампови во близина на населбата.

Во пожарот, што според првични информации од надлежните, настанал од запалена сува трева, спречено е опожарување на два помошни објекти-плевни.

Локацијата на пожарот е кај месноста викана Макароновите плевни во населбата Абланица.

Од ТППЕ Берово апелираат до населението да не се пали оган на отворено поради присуство на големи наслаги од трева и силен ветар кои многу бргу можат да предизвикаат пожар од поголеми размери.

Би можело да ве интересира

Пожар во беровската месност Безгашчево

По тринаесет дена пожарот кај Серта е целосно изгаснат

Повеќе од десет активни пожари, нема опасност по населени места

Горан Наумовски

Приведен e велешанец поради предизвикување пожар

(ВИДЕО) Гори елитен хотел во Доха

Големо жариште на планината Серта – голем број припадници на АРМ, МВР и ДЗС дејствуваат во гаснењето