Левица: Владата на чело со премиерот Заев освен со криминал Собранието го контаминираше и со вирус

Од:

Од партијата Левица реагираат на вчерашните случувања во Собранието и според нив премиерот Зоран Заев, заедно со неговите најблиски соработници секој ден тоне во криминал а обрачот околу него со секој поминат ден како што велат од оваа партија се стега се повеќе. Од таму додаваат дека единствено прашање на време е кога оваа криминогена структура околу Заев ќе ја изгуби власта.

„Токму поради паниката која го зафаќа премиерот Заев, како страв од кривична одговорност за сите злодела и криминали кои ги направи во периодот на неговото владеење, тој посегнува по уште поголем криминал и репресија, а со тоа и другите околу него ги вовлекува во криминални дејствија. Последен ваков случај беа вчерашните случувања во Собранието на Македонија, каде премиерот Заев, заедно со спикерот Џафери, прекршувајќи ја одлуката на Собранието и Кривичниот Законик, поттикнаа двајца пратеници на кривично дело, приндувајќи ги да се појават на гласање на 32-рата седница и покрај тоа што пратениците беа позитивни на коронавирусот, што претставува кривично дело според КЗ Чл. 206 – за што Левица ќе поднесе кривична пријава против овие два пратеника“, потенцираат од Левица.

Објаснуваат дека со цел да се обелодени вистината во јавноста, која СДСМ, и особено ковид позитивните пратеници претставувајќи се како жртви ја испревртуваат, доволно е да се погледнат точките на дневен ред од 32-рата седница, и тоа на сајтот на Собранието.

Според Левица токму од таму може да се види дека 5-тиот пакет економски мерки не бил точка на дневен ред на оваа седница.

„Имено, Гласањето за 5-тиот пакет мерки НИКОГАШ НЕ БИЛО ДОВЕДЕНО ДО ПРАШАЊЕ ОД ОПОЗИЦИЈАТА, бидејќи истата спикерот можеше да ја свика и на 16 април, но, тоа не го стори. Вчера, за тој пакет економски мерки гласаа над 100 пратеници! Воопшто не беше потребно присуството на Ковид – позитивните пратеници за изгласување на петтиот пакет мерки, коишто патем, додека медицинскиот персонал низ земјава страда од недостиг на заштитна опрема и секој ден умираат луѓе како жртви токму на неспособното Министерство за здравство – тие дојдоа со скафандери и приватни амбулантски возила. Секојдневните непромислени и неспретни дејанија на Заев и неговите соработници од власта, се само доказ дека се наѕира крајот на овој веќе распашан режим, дотолку повеќе што, нивниот крај ќе биде полош и од оној на Груевски. Овој пат нема да има повторна амнестија за Зоран Заев, стои во писмената реaкција од партијата Левица.

Би можело да ве интересира

Промена на собранискиот состав по локалните избори

Ана Ололовска

Џафери на Конференција во Атина, ќе се сретне со претседателот на грчкиот Парламент

Ана Ололовска

Мицкоски: Вратата на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата е широко отворена и за Левица, и за сите други граѓани и партии

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Камиказа: Јас сум надеж, ако излезат над 65%, ќе славиме

А1он

Неуспешен обид за предизвикување инцидент на активисти на Левица на Могилата на непобедените во Прилеп

Ана Ололовска

Џафери: Работиме на подобрување на транспарентноста на Парламентот