Левица: Пожар на стари објекти на локација во Влае планирана за изградба на нови згради по примерот на Треска

Од:

Викендов избувна пожар во Влае на локации предвидени за изградба на кружен тек и улица. Во близина е планирана и изградба на нова населба со висококатници за кои се наменети улицата и кружниот тек.

За горенаведените градежни планирања веќе протестираа граѓаните на Влае бидејки новата населба не е предвидена да биде градена по принципот на хумано живеење.

Висококатниците се планирани да се градат на местото на работилниците на поранешно ГП Маврово.

Левица веќе се изјасни дека е против ваквото непланско градење и дивеење и дека ќе направи се преку свое делување во Советот тоа да го спречи.

Прашуваме: Дали овој пожар е со истото сценарио како кај фабриката „Треска’’ каде минатата година во април избувна пожар точно на локациите каде се планираше да се градат висококатници, прашуваат од Левица.

Би можело да ве интересира

Билјана Ванковска влезе во претседателската трка-собра над 10.000 потписи

Левица: Нема никаков „раскол“ во партијата, расчистуваме со опортунистичкиот џган во нашите редови

Левица: По наше барање, укината етничката графа во изводите и спречена етнизација на државата

(ВИДЕО) Интервју со Ванковска: Да излеземе од НАТО, а договорите со Грција и Бугарија да се поништат, ако мислиме дека не може, тогаш сите во Вардар

Александар Тодески

Левица: Залудни се саботажите на ДПМНЕ – нашите активисти остануваат на терен

Ванковска: Се соочуваме со непринципиелни сопки, бараме еднаква можност да се презентираме