Левица: Поднесени четири пријави против сопственици на фирми

Од:

Вчера, правниот сектор на Левица, професионално помогнат од адвокатски тим по трудово право, поднесе четири четири кривични пријави против работодавачи – првенствено газди на текстилни фабрики – поради сторени серија кривични дела против работните односи (непријавување работници, одјавување работници без нивно знаење, враќање пари на рака од К-15, неисплата на отпремнини, потпишување бланко откази и сл.), информираат од Левица

„Поточно, станува збор за следниве пријавени кривични дела сторени од сопствениците, директорите или шефовите на вработените: „Повреда на права од работен однос“ (казниво по чл. 166 од Кривичниот законик), „Повреда на право од социјално осигурување (чл. 167 од КЗ), „Повреда на правата за време на привремена невработеност“ (чл. 169 од КЗ) и „Фалсификување исправа“ (чл. 378 од КЗ)“, се вели во соопштението на Левица.

Би можело да ве интересира

Левица реагира на поскапувањето на струјата

А1он

Управниот суд ги одби сите тужби од Левица

А1он

Левица: Просечното време на „решавање“ на ДИК по секој приговор е дури неверојатни 3 секунди што е навреда за здравиот разум

Ана Ололовска

Левица поднесе 102 тужби пред Управен суд

Ана Ололовска

Апасиев: Подготвуваме 101 тужба до Управниот суд, приговорите ни се со право одбиени зашто игравме дрндупки

А1он

Апасиев: Ве насанкавме! Тужби до Управен ама со печат

Ана Ололовска