Левица почнува кампања за бојкот на пописот

Од:

Пратеникот на Левица, Борислав Крмов, соопшти дека партијата започнува кампања за одложување на пописот.

„Ние бараме пописот да се одложи на 12 месеци, односно за април 2022 и да се донесе комплетно нов закон кој ќе биде донесен со широк консензус од партиите во Собранието“, вели Крмов.

Доколку не биде одложен пописот, Крмов вели дека Левица ќе повика на бојкот на пописот, под мотото „Не отварај врата“.

Тој наброја низа причини поради кои пописот треба да биде одложен.

Би можело да ве интересира

Апасиев: Демократијата е парализирана, опозицијата да размисли за радикализација на методите

А1он

Левица и пратеници од ВМРО-ДПМНЕ ги повлекле потписите за недоверба, но ќе гласаат за Владата да падне

Мицкоски: Имаме ново парламентарно мнозинство

А1он

(ВИДЕО) Јанчева: Се потврди дека ВМРО-ДПМНЕ и Левица се исто

А1он

Мицкоски: Вратата на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата е широко отворена и за Левица, и за сите други граѓани и партии

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Камиказа: Јас сум надеж, ако излезат над 65%, ќе славиме

А1он