Левица: 81 година од стрелањето на 12-те ваташки младинци

Од:

Делегација на Левица ЛО Кавадарци, придружувана од членови на ЛО Богданци положија свежо цвеќе на паметникот на 12-те младинци, кои на денешен ден во 1943 година беа сурово стрелани од бугарскиот фашистички окупатор. Без малку еден век подоцна не стивнуваат болката и тагата од овој грозоморен чин, којшто во историјата е окарактеризиран како еден од најкрвавите и најбруталните злосторства извршени на нашите простори, се вели во соопштението од Левица.

– 12-те ваташки СКОЈ-евци се пример за непокорливата борба на нашиот народ којашто и ден денес Македонецот ја води како кон надворешниот, така и кон домашниот непријател сѐ до негово конечно ослободување! Да не се повтори и да не се заборави – велат од партијата.

Би можело да ве интересира

Мециновиќ до ДПМНЕ и ЗНАМ: Вие сте партии на олигархијата како и СДС

Левица: Ромите континуирано се најдискриминираната етничка група

Левица: Нови задолжувања, буџетскиот дефицит расте, јавниот долг сè потешко се сервисира

Левица: Нема крај на партиските вработувања – ДПМНЕ изгласа дополнителни 10 вработувања во Општината поради 2 пензионирања

Левица: Две години од Францускиот предлог – Остануваме единствени против бугаризацијата на Македонија

Левица: Туристичката населба Претор без вода за пиење – одговорност мора да има