Лефков: Се потврди дека Заев е во преговори за бугарската декларација

Од:

По прес конференцијата на пратеникот Миле Лефков, беше прашан од медиумите кој е коментарот за денешните преговори на Заев со официјална Софија.

„Се потврди дека Зоран Заев е во преговори за бугарската декларација и дека само притисокот на домашната јавност и само блокадите кои што ги правевме можат да го откажат Зоран Заев од ново национално предавство“, рече Лефков.

Лефков апелира за да не се случи „уште едно ново предавство во кое Зоран Заев ќе прифати се што бугарската политика го бара од Македонија. Нашите црвени линии мора да бидат македонскиот идентитет, македонскиот јазик и македонската историја, тоа е она што не прави посебни како Македонци и различни од сите други народи“.

„И Македонија не е на Зоран Заев ниту на Вице Заев, Македонија е на сите луѓе“, нагласи Лефков.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Платите растат единствено во главата на Заев

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Мицкоски: Институциите ќе ги преместиме на оние места низ државата каде ќе има најголема потреба и тежина, ќе ја развиваме цела Македонија

Ана Ололовска

Пецаков: Охрид ќе биде светска туристичка дестинација, ќе се бориме против дивоградбите и ќе се грижиме за статусот во УНЕСКО

Ана Ололовска

Мицкоски: Ќе им овозможиме на граѓаните сами да одлучат за каков проект да се потроши нивниот данок и ќе направиме децентрализација на институциите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Арсовски: Стејт Департментот на САД нотира корупција и криминал на високи владини функционери

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Митева: Шилегов со лажни и популистички ветувања во предизборието не ја врати Треска на скопјани, ја претвори во елитна населба

Ана Ололовска