Лаборант од Детска клиника заразен со коронавирус, во карантин половина од вработените во лабораторија

Од:

Лаборант од Детската клинка во Скопје е позитивен на коронавирус, велат за „А1он“ извори од Клиниката. За него се дознало утрово кога екипа на епидемиолози дошле да направат анкета за контактите што ги имал.

Нашите извори велат дека половина од вработените во лабораторијата се ставени во карантин.

„Лаборантот најверојатно се заразил внатре во нашата Клиника, но се уште не сме сигурни дали од пациент или од придружба на пациент. Тој се движи по сите катови, зема крв од пациентите онаму каде што треба и има контакти со речиси сите вработени“, велат за „А1он“ извори кои инсистираат на анонимност.

Тврдат дека се до денес заразениот лаборант редовно доаѓал на работа и стравуваат дека има многу заразени ако се земе предвид периодот на инкубација од 14 дена пред да му се појават симптомите. Велат дека се исплашени и вработените и пациентите.

На прашањата за заразениот лаборант од Детската клиника добивме само кус одговор дека за два часа ќе има прес конференција.

Би можело да ве интересира

Четворица лаборанти од Клиничката болница во Штип позитивни на Ковид-19

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Музичарите до власта: Забранивте да пееме, а ги отворивте границите

Ана Василевска

Скоро 3.500 скопјани со Ковид-19, во три општини има над 500 активни случаи

Жарко Настоски

247 новоинфицирани со коронавирус, 15 пациенти починале

Жарко Настоски

Утре се отвораат нови простории за Ковид-тестирање

Жарко Настоски

Левица: Филипче е неодговорен и ја продлабочи кризата, бараме оставка

Жарко Настоски