Кумановската болница по неколку часа го надмина проблемот со недостиг на возила за транспорт на итни случаи

Од:

Општата болница Куманово го зеде возилото за транспорт на итни случаи кое беше оставено на сервис, а ќе користи и возило од Здравствен дом Липково за потребите на пациентите, соопшти директорката на болницата, Снежана Захариева.

Пациентите од Куманово и општините од североистокот со близу 200.000 пациенти на неколку часа останаа без амбулантно возило за транспорт на итни случаи, бидејќи едното возило добиено со донација, утрово учествуваше во сообраќајна незгода, а останатите две беа на сервис.

– Веќе го добивме возилото кое беше на сервис поради поситен дефект и се договоривме со Здравствен дом Липково да користиме нивно возило за транспорт на итни случаи. И денеска превезовме лице до скопските клиники, изјави директорката Захариева.

Болницата, со сопствени средства склучила договор и чека на испорака на ново амбулантно возило.

Би можело да ве интересира

МЗ:Нема нови случаи со Конго кримска треска, граѓаните да се придржуваaт кон првентивните мерки

Меџити: Крај на хаосот, не може по 15 години да не се градат болници, барам вработување лекари без чекање согласност од финансии

А1он

Почина малиот Кико, не дочека лекување во Турција

Катерина Ѓуровски

Променливото време ги полни здравствените амбуланти

Ана Ололовска

Ќе има изедначување на цените за приватните здравствени услуги за странците во Македонија

Горан Наумовски

Министерство за здравство: Инициравме усогласување на цените за приватните здравствени услуги за странците со нашите граѓани