Кривични пријави за штипски лихвари

Од:

Поднесена е кривична пријава против двајца лихвари од Штип, кои давале заеми на приматели на социјална помош, а како залог им ги земале банкарските картички со пин кодовите за секој месец да им ја подигаат социјалната помош, до исплата на долгот.

dobivaj vesti na viber

„СВР Штип поднесе кривична пријава против С.Ј.(45) и Е.Ј.(40), двајцата од Штип, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „лихварство“.

Во текот на 2020 и 2021 година, пријавените на 19 социјално загрозени лица од Штип, приматели на парична помош и други социјални додатоци, им давале пари на заем, а за услугата им наплаќале камата од најмалку 50 % од дадениот заем. Како залог, пријавените им ги земале платежните банкарски картички со пин кодовите и континуирано по секоја пристигната месечна социјална помош на сметките на оштетените, пријавените од банкомат подигале пари сѐ до целосно враќање на заемот“, велат од МВР.

Би можело да ве интересира

Приведени разбојници на подрачје на Бит Пазар

Ана Ололовска

Приведен крадец во Скопје

Ана Ололовска

ВИДЕО: Приведен измамник кој лажел повозрасни лица за да им изнуди пари

Ана Ололовска

Приведен дилер во Охрид, пронајдена дрога

Ана Ололовска

Приведени дрвокрадци во ресенско

Ана Ололовска

ВИДЕО: Запленети над 200 метри кубни бесправно исечени дрва, кривични пријави за пустошење на шума и кражба

Ана Ололовска