Кривични пријави за повеќе од 500 лица кои не ги почитувале мерките за заштита

Од:

Јавното обвинителство досега поднело кривични пријави против повеќе од 500 лица за непочитување на мерките за спречување или сузбивање на болеста Ковид-19.

Само во Скопје се пријавени 178 лица кои не ги почитувале пропишаните мерки. Пријави се поднесени и за граѓани на Дебар, Прилеп, Битола, Куманово, Струмица, Гостивар, Тетово, Гевгелија, Кавадарци, Делчево, Радовиш, Берово, Свети Николе, Штип, Охрид, Кичево, Струга и Кочани.

Збирната информација за поднесените пријави, објавена на веб страницата на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија, се однесува на периодот од 17 март до 7 јули и секојдневно се ажурира.

Би можело да ве интересира

Тестирано семејството на починатиот од Ковид-19 од Чаир

Ана Ололовска

ФК Ренова: Ако и вториот тест е позитивен ќе ги објавиме имињата на фудбалерите

Ана Ололовска

Четворица фудбалери од Ренова и двајца од Шкендија позитивни на Ковид-19

Ана Ололовска

Во Пијанечко-малешевскиот регион и по една недела нема нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска

По заедничкото гостување со Зекири во дебатна емисија, Јанушев се тестирал, ги чека резултатите

Ана Ололовска

Бочварски: Штип ги презема сите мерки да се спречи ширењето на вирусот

Ана Ололовска