Кривична за тетовка која подигала кредити со туѓа лична карта

Од:

СВР Тетово поднесе кривична пријава против 32-годишната М.А. од Тетово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на лични податоци“ и против две подружници на финансиски друштва во Тетово, Г.А.(35) од Република Бугарија, раководител на едната подружница, Р. Г.(37) од Скопје, раководител на другата подружница и вработените во двете подружници, С.И.(34) од Тетово и М.А.(32) од Тетово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „несовесно работење во службата“, извести МВР.

– Првопријавената, во јануари 2022 година во близина на Клиничкиот центар во Тетово пронашла изгубена лична карта, која наместо да ја пријави во полициска станица, без согласност на сопственичката ги искористила личните податоци и во три наврати подигнала брз готовински кредит во двете подружници на финансиските друштва. Двете правни лица и останатите четворица пријавени несовесно постапиле со пропуштање должен надзор и на тој начин и овозможиле на првопријавената да подигне брзи готовински кредити со користење личен документ од туѓо лице, соопшти МВР.

Би можело да ве интересира

Штипски полицајци истепале притвореник, МВР им поднесе кривични

Кривична против 18-годишник и малолетник: Запалиле угостителски објект во Стара Чаршија

Орце Костов

Претрес во Волково, запленета дрога, приведен дилер

МВР: Приведен крадец од Скопје за издржување затворска казна

(ВИДЕО) Странски државјанки, дрога и неевидентиран промет: Полицијата и инспекциите влегоа во охридски ноќен клуб

Катерина Ѓуровски

ВМРО-ДПМНЕ: Спасовски да поднесе оставка зошто поставил командир кој ги загрозува граѓаните