Кривична против двајца полицајци-примиле поткуп од 50 евра

Од:

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до надлежното обвинителство поднесе кривична против полициските службеници С.Д. и Х.С., вработени во СВР Велес, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “примање поткуп” по член 357 од КЗ.

Имено, полициските службеници на 16.06.2023 за да не санкционираат сообраќаен прекршок побарале и примиле поткуп од едно лице во износ од 3.000 денари. Против полициските службеници ќе биде покрената и постапка за утврдување на дисциплинска одговорност, а истите ќе бидат суспендирани од работните места до завршување на дисциплинската постапка.

Би можело да ве интересира

Тројца полицајци од Скопје претепале крадец додека го апселе

Се вработуваат нови 600 полицајци: Кандидатите со своерачна изјава да потврдат дека не се членови на партија

Орце Костов

(ВИДЕО) Вооружена група киднапира 14 полицајци на југот на Мексико

Владата ги зголеми платите на полицајците

(ВИДЕО) Дванаесет полицајци од „Табановце“ осомничени за злосторничко здружување, примање поткуп и злоупотреба на функцијата

Двајца полицајци им „замижале“ на двајца бегалци од Албанија