Кривична пријава за затајување данок против сопственик на фирма

Од:

Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело Даночно затајување – член 279 од Кривичниот законик, Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против лицето А.Ч. кој во својство на сопственик и управител на второпријавениот правен субјект Силвер Медиа Центар ДОО Скопје.

Во текот на 2018 година, со цел да се стекне со противправна имотна корист за себе и правниот субјект, по основ за искористени „web marketing“ и „digital media services“ од странски правни субјекти прими влезни девизни фактури и извршил плаќање на парични средства во девизи кон банкарски сметки на странски правни субјекти во вкупен износ од 20.188.240 денари, при што спротивно на член 29-6 од Законот за данок на задршка на приход исплатен на странски правни лица по даночна стапка од 10 проценти во износ од 2.018.824 денари, за кој износ е оштетен Буџетот на Република Северна Македонија, соопштуваат од Финансиска полиција.

Би можело да ве интересира

Откриени 16 фирми во кои инспекторот Шуменковски неовластено уништувал храна и пијалаци

Маја Илиевска-Пачемска

„Фала му на Бога што ме откривте, ме спасивте“, се заблагодарувала жената што работела во ВМРО-ДПМНЕ, а плата земала од Централен регистар

Маја Илиевска-Пачемска

Финансиска полиција се засилува, на оглас бара 27 финансиски полицајци

Ана Ололовска

Над 12 тони тутун е одземен од Љуботен, со нелегаленот увоз буџетот е оштетен за над 7.5 милиони евра

Кристијан Ландов

Финансиска полиција за акцијата во Љуботен: Постојат сомневања за криумчарење на стоки и царинска измама

Кристијан Ландов

Финансиска полиција упадна во Љуботен, жителите револтирани

Кристијан Ландов