Кривична пријава за тетовец осомничен за девет тешки кражби

Од:

СВР Тетово поднесе кривична пријава против тетовец осомничен за сторени девет кривични дела „тешка кражба“ и против едно лице од Тетово, едно лице од село Арачиново, едно лице од Скопје и едно лице од село Шемшово, тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „прикривање”.

Во периодот од 01.06.2019 до 27.07.2019 во авто школи, колонијални продавници, канцеларии и патнички возила, соопшти денеска МВР, пријавениот извршил девет тешки кражби, при што одземал разни предмети.

– После тоа, одземените предмети ги продавал на второ, трето, четврто и петтопријавениот, кои знаеле дека потекнуваат од извршено кривично дело. Со ова пријавениот се стекнал со противправна имотна корист од 449.100 денари, се појаснува во соопштението.

Би можело да ве интересира

Делчев: Бројни решенија во полицијата не знаеме како завршиле и до каде имаат дојдено

Ана Ололовска

Безживотното тело најдено вчера е на Сириец кој имал фалсификувани шпански документи

Ана Ололовска

Скопјанец повреден со остар предмет од неговиот син

Драган Поповски

Владата поништи решенија донесени од Чулев за прераспределба на работни места

Предраг Петровиќ

Петровска: Само преку почитување на законите може да се гради довербата во државата

Драган Поповски

Со автоматско оружје пукано кај казино „Вегас“ на Качанички пат, убиени две лица

Кристијан Ландов