Кривична пријава за полицаец кој употребил прекумерна сила кон граѓанин

Од:

Полицаец од СВР Скопје доби кривична пријава бидејќи прекумерно употребил физичка сила при вршењето на службата.

dobivaj vesti na viber

„Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди, до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе кривична пријава против полицискиот службеник Ф.М., вработен во Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „малтретирање во вршење на службата“ по член 143 став 1 од Кривичниот законик на Република Северна Македонија.

Имено, пријавениот во својство на полициски службеник на ден 26.03.2022, во вршењето на службата, врз оштетениот Т.Г. од Битола неосновано и прекумерно употребил физичка сила и застрашување.

Против полицискиот службеник ќе биде покрената и постапка за утврдување на дисциплинска одговорност“, информираат од МВР.

Би можело да ве интересира

Приведени лица барани со потерници во гостиварско

Ана Ололовска

Точење алкохол на малолетници, непочитување на работното време, акциска контрола во угостителски објекти во Берово

Ана Ололовска

Пронајдена дрога, приведени 18 лица при контрола за време на музичка манифестација во Стар Дојран

Ана Ололовска

ВИДЕО: 210 приведени криминалци на територија на Скопје во првите шест месеци од 2022

Ана Ололовска

Приведен криминалец од струмичко, пронајдени вредни археолошки предмети

Ана Ололовска

Приведени двајца крадци во Штип, следува кривична пријава

Ана Ололовска