Кривична пријава за измамник од тетовско

Од:

СВР Тетово поднесе кривична пријава против В.А.(36) од тетовско село, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама“. На 7.6.2020, пријавениот преку апликација на мобилен телефон се слушнал со оштетената, претставувајќи се како претставник на хуманитарно здружение, при што ѝ понудил да земе стан во Скопје. По ова, оштетената заедно со нејзиниот брат отишле во Скопје и се сретнале со пријавениот и со уште едно лице.

dobivaj vesti na viber

Притоа, пријавениот ветил дека веднаш ќе им даде клуч од станот доколку му дадат 2.700 евра. Откако ги зел парите ја прекинал комуникацијата со оштетената.

Би можело да ве интересира

Приведен крадец во Тетово

Пензионерка од Скопје олеснета за 2.700 евра

Измамник олесник повозрасни скопјани за 3.500 евра

Пензионер од Кочани измамен за 1.500 евра

Автомобил удрил во момче во електрична инвалидска количка

Приведени двајца измамници