Кражба на злато и вредни предмети од златарница во Битола, еден осомничен

Од:

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 31-годишен битолчанец, осомничен дека сторил кривично дело – Тешка кражба од член 236 став 2 во врска со став 1 точка 3 од Кривичниот законик.

dobivaj vesti na viber

– Постои основано сомнение дека на 29 јуни тој влегол во златарница на булеварот „1 Мај“ во Битола и започнал да разговара со сопственикот. Искористувајќи го моментот додека оштетениот бил наведнат позади пултот, осомничениот на дрзок начин одзел златен накит со вкупна тежина од околу 330 грама (златни прстени, ланци, обетки, стари пари) со проценета вредност од околу 16.500 евра, како и повеќе парчиња други вредни предмети во вредност од околу 15.000 евра. Потоа веднаш со трчање го напуштил објектот на златарницата, стекнувајќи се со противправна имотна корист од значителна вредност, соопшти Обвинителството.

Оценувајќи дека се исполнети законските основи, надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот суд во Битола доставил предлог за определување мерка притвор. Судијата го прифати предлогот и на осомничениот му определи притвор во траење од 30 дена.​

Би можело да ве интересира

Притвор за осомничен за илегална трговија со хероин од Стојаково

Ана Ололовска

Истрага за полов напад врз осумгодишно дете​ во Битола

Ана Ололовска

Скопјанец си го убил тримесечното бебе, со нозе го удирал по главата и телото

Катерина Павлова-Николовска

Четири години и шест месеци затвор за обвинет за Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги

Ана Ололовска

Обвинение за несовесно работење на поранешен јавен обвинител

Ана Ололовска

Истрага за марихуана пронајдена во автомобил на наплатна станица Сопот

Ана Ололовска