Ковачки: Бараме оставка и утврдување на деловната способност на Ковачевски,

Од:

Македонија ја води трајно неспособен премиер или премиер кој лажел и приложил документ за да ја избегне законската обврска за служење на воен рок.Трајна неспособност е состојба која може само да се влошува, а не да се подобрува рече на прес конференција пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Драган Ковачки.

dobivaj vesti na viber

– Со трајна неспособност човекот не може да ги извршува своите работни задачи во текот на денот непречено, и тој мора да подлежи на паузи, кои може да бидат и подолги. Македонската јавност останува без одговор на прашањата за тоа кога лажеше премиерот: Тогаш кога изјави дека не бил во војска затоа тоа што бил на студии, или тогаш кога го приложуваше документот дека е неспособен. Ова е крајно неодговорно однесување на првиот човек на Владата кој беше наместен на позицијата за да ги ужива бенефитите што му ги овозможија тие што загинаа додека тој бегал и лажно се претставувал за трајно неспособен. Премиерот дезертер, е должен веднаш да поднесе оставка и во најмала рака и’ должи извинување на македонската јавност заради тоа што станал премиер правејќи се трајно неспособен тогаш кога државата го барала и кога и’ бил најпотребен. На трајно неспособни или на лица кои лажеле за да избегнат служење на сопствената држава, не може да им бидат доверени највисоките државни функции и истите мора да одговараат кривично доколку со лажење избегнале законска обврска рече Ковачки.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Мицкоски: Го повикувам Ковачевски да не дезертира од дуел

Ковачки: Како на дете во ран детски развој СДС му напишаа упатства како да се однесува на говорница, а потоа и сам призна дека е неспособен

Ковачки му врати на Ковачевски: Македонија не се брани под јорган како што сте правеле вие

Кристијан Ландов

Препукувања Ковачевски-Ковачки: Не служев војска поради абдоменален проблем, а ти си кодош и дезертер

Кристијан Ландов

ВМРО-ДПМНЕ: Вечерва не видовме план од Ковачевски, туку прес конференција која е реакција на понудата на Мицкоски

Граѓаните да штедат, а Владата плати 400.000 евра за Саемот на вино во Србија – за Ковачевски нема ништо спорно

Кристијан Ландов