Ковачевски: Заедно со НАТО сојузниците ги јакнеме нашите позиции и обезбедуваме сигурност, безбедност и мир за нашите граѓани

Од:

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски заедно со министерката за одбрана, Славјанка Петровска и амбасадорката на САД во нашата земја, Кејт Брнз, денеска го посетија носачот на авиони „Хари С. Труман“.

dobivaj vesti na viber

„Безбедноста на една држава, нејзината стабилност, мирот и стабилноста во регионот е еден од основните услови кои обезбедуваат економски развој, просперитет и квалитетен живот за граѓаните.

Заедно со нашите сојузници од НАТО Алијансата, силно стоиме на позициите дека нашето заедништво е нашата најголема придобивка, гаранција за нашиот територијален интегритет и сигурност и воедно обезбедува перспектива и иднина за граѓаните.

Тоа го докажавме и со нашето единство и во пружањето поддршка, хуманитарна помош и медицински материјали за граѓаните на Украина, кои последните месеци се соочуваат со воената агресија од страна на Русија“, рече премиерот Ковачевски.

Би можело да ве интересира

Арсовски: Ковачевски да се извини на македонскиот народ затоа што ја носи државата кон ново национално предавство

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Ковачевски: Не постои поголем патриотизам од носењето државнички одлуки

Катерина Павлова-Николовска

Ковачевски оддаде почит на Никола Карев, првиот претседател на Крушевската Република

Ковачевски: Илинденците со оружје во рака се бореле за нашата генерација

Санчез: Можете да сметате на поддршката од Шпанија на вашите следни чекори за членство во ЕУ

Катерина Павлова-Николовска

Мицкоски: Само нелегитимен премиер може да го смета гласот на народот за нерелевантен

Катерина Павлова-Николовска