Ковачевски: Зад инцидентот на Косово е нечија агенда со цел на регионот повторно да се гледа како на подрачје на судири меѓу соседите

Од:

Премиерот Димитар Ковачевски денеска ги осуди вчерашните случувања во Косово и повтори дека нема опасност по безбедносната состојба во земјава.

– Во земјава не постои никаков основ за какво било стравување во однос на безбедносната ситуација, меѓутоа морам да изразам загриженост и осуда за она што се случи на Косово, бидејќи таму беше убиен полицаец, кој е дел од безбедносните структури. Тоа беше акт на насилство којшто никому не му треба и сите се уверивме дека не носи ништо добро, освен немир не само во Косово, туку и во целиот регион, изјави Ковачевски, одговарајќи на новинарски прашања по посетата на компанијата „Алма – М“.

Според Ковачевски, зад она што вчера се случи на Косово постои нечија агенда со цел регионот повторно да се види како подрачје на кое има кавги меѓу соседите.

– Сигурно е дека зад тоа што вчера се случи на Косово постои нечија агенда на луѓе кои сакаат овој регион повторно да го видат како регион на немир, регион на кавга меѓу соседите, меѓутоа за среќа има политичари како што се политичарите кај нас и во Албанија, верувам дека ги има во сите држави во регионот, кои сакаат да го видат регионот интегриран во ЕУ, рече Ковачевски.

Би можело да ве интересира

Антонио Коста: Португалија ќе продолжи со поддршката на европски пат на Македонија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Ковачевски: СДСМ е кола којашто вози до Вашингтон и Брисел

Горан Наумовски

Ковачевски: Можам само да ја потврдам изјава на О’Брајан за Мицкоски

Ковачевски: Наскоро ќе се произведе првиот македонски дрон

Горан Наумовски

Ја поддржуваме наменската индустрија, активно придонесуваме во колективниот систем за одбрана на НАТО, вели Ковачевски

Ковачевски: Успешна лидерска средба значи дека сите партии ќе седнат на маса и нема да постои уценување