Ковачевски тврди дека неговата сопруга е Македонка, наспроти бугарските објави дека е Бугарка

Од:

Додека бугарскиот весник „Труд“ тврди дека Елена Ковачевска, сопруга на Димитар Ковачевски и нејзините дедо и татко се Бугари, премиерот негира. Тој вели дека целото семејство имаат само македонски документи. Ова е спротивно на тврдењето на бугарските медиуми кои објавија и потврда за која посочија дека е релевантна, а на која пишува дека сопругата на премиерот има бугарско потекло. Не се совпаѓаат ниту податоците кои ги изнесе Ковачевски со оние кои стојат во објавениот документ. Премиерот посочува дека неговата сопруга е родена во Крива Паланка, а во потврдата објавена од бугарските медиуми, стои дека таа е родена во Куманово.

dobivaj vesti na viber

„Не знам зошто би било од интерес потеклото на роднините на мојата сопруга. Таткото на мојата сопруга е роден во Куманово, дедото во Крива Паланка, мојата сопруга во Крива Паланка, јас сум роден во Куманово, децата се родени во Скопје. Поседуваме документи од РС. Македонија. Во однос на предците јас навистина не можам да коментирам такви детали. Бидејќи да се зборува за прадедовци, никогаш не било предмет на разговор“, кажа Ковачевски.

Според бугарските медиуми, документот за потеклото на сопругата на Ковачевски пристигнал на мејот на весникот „Труд“. Тие ја прогласија за Бугарка.

„Консултациите со лица кои детално го познаваат процесот на стекнување бугарско државјанство, покажа дека документот ги содржи сите потребни атрибути за да биде вистинито. Според неговата содржина, таткото и дедото на Елена Ковачевска – Митко Станојковски и Станојко Станојковски се Бугари родени во општина Босилеград“, се вели во текстот на „Труд“.

Понатаму во текстот се зборува за спорот меѓу Македонија и Бугарија, бугарските барања, како и правата на Бугарите во Македонија.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ковачевски: Со овој предлог сме во далеку поповолна позиција

Орце Костов

Владата денеска на веб страната ќе го објави францускиот предлог

ВМРО-ДПМНЕ: Генчовска ги разобличи лагите на Ковачевски, француски предлог е ист

(Видео) Ковачевски: Историските прашања ги нема во новиот предлог на Франција

Орце Костов

Петковски го предупреди Ковачевски – тесно ви е мнозинството, разрешивте магистар од суета

Ландов

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски е ист како Заев, им го продолжува мандатот на судиите и јавните обвинители за да може да продолжи со криминалот