Ковачевски ја видел снимката од Џафери, но не ја коментира оти не се гледа кој со кого зборува

Од:

Премиерот Димитар Ковачевски ја видел снимката на која се слуша гласот на претседателот на Собранието Талат Џафери, но не сакаше да ја коментира. Одговарајќи на новинарско прашање за снимката, премиерот Ковачевски рече дека не може да даде конкретен одговор на забелешките дека поради дрското однесување кое се слуша на снимката, претседателот Џафери треба да си поднесе оставка.

dobivaj vesti na viber

„Јас таа снимка ја погледнав, меѓутоа се работи за некој разговор за кој не се гледа ниту кој разговара ниту со кого разговара и од таа причина не можам да коментирам дали претседателот на Собранието разговара со некого во сала, дали е тој вработен или не е. Навистина не можам да дадам конкретен одговор бидејќи на снимката не се гледа кој зборува и со кого зборува. Се слуша, но се гледа кој со кого зборува“, рече премиерот Ковачевски при денешната посета на фабриката „Брако“ во Велес.

Снимката на која се гледа говорницата во Собранието, а се слуша глас за кој ВМРО – ДПМНЕ тврди дека е на претседателот на Собранието Тала Џафери, партијата ја објави вчера. Со објаснување дека односот на Џафери на снимката е скандалозен и примитивен, а пцовките и навредите за вработените се недозволиви, ВМРО – ДПМНЕ побара оставка од претседателот на Собранието.

Од кабинетот на Џафери се уште нема официјално објаснување за она што се слуша на снимката.

Би можело да ве интересира

Пренџов: Власта пасивно го блокира Собранието

Мицкоски: Активната блокада продолжува, се што не е од интерес на граѓаните ќе биде блокирано

Мицкоски бара меѓународна реакција за пцостите на Џафери: Интерпелација нема да успее

Кристијан Ландов

Доаѓаат тешка зима и ценовни шокови, Ковачевски бара Собранието да не биде блокирано

Кристијан Ландов

Ковачевски: Собранието не е супермаркет каде што некој ќе одлучува кој закон ќе помине кој нема

Катерина Павлова-Николовска

Мицкоски: Работиме да има избори, ВМРО-ДПМНЕ да освои 61 пратеник

Катерина Павлова-Николовска