Ковачевски: Историските прашања не можат да бидат критериум во преговарачката рамка

Од:

Премиерот Димитар Ковачевски по реакциите на јавноста се огласи за францускиот предлог.

dobivaj vesti na viber

Тој потенцира дека Владата формално нема добиено предлог кој е усогласен на ниво на сите 27 земји членки.

„ Каков и да биде конечниот усогласен текст на францускиот предлог, посочувам дека, за истиот да биде прифатлив за нас, клучни се следниве елементи:

Чиста формулација за македонскиот јазик во преговарачката рамка и јасна заштита на македонскиот идентитет;

Историските прашања не можат да бидат критериуми во преговарачката рамка;

Преговорите помеѓу Северна Македонија и ЕУ мора да почнат пред отпочнувањето на постапката за уставните измени за вклучување на Бугарите, Хрватите и Црногорците во преамбулата на Уставот;

Цврсти гаранции и од Бугарија и од Европската Унија дека Бугарија нема да условува со нови барања, надвор од она што ќе биде договорено во преговарачката рамка и билатералниот протокол кој сѐ уште не е усогласен со Бугарија;

Секое решение ќе треба да е консултирано со институциите на Република Северна Македонија“ напиша Ковачевски на Фејсбук.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Кривична пријава против кумот на Ковачевски – осомничен за лажно спроведен надзор за улично осветлување во Гази Баба

Синдикатот на УКИМ на средба со премиерот

Лефков: Осум месеци откако Ковачевски стана премиер, фирмата основана од него почнува со фабрика во ТИРЗ Тетово од 54 милиони евра

ВМРО-ДПМНЕ: Ако СДС пронајде струја која ја произведува Мицкоски тогаш слободно нека ја одземе

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Мицкоски: Го повикувам Ковачевски да не дезертира од дуел

Ковачки: Како на дете во ран детски развој СДС му напишаа упатства како да се однесува на говорница, а потоа и сам призна дека е неспособен