Ковачевски: Илинденците со оружје во рака се бореле за нашата генерација

Од:

Во предвечерието на Денот на Републиката, 2 август, оддаваме почит на борците од Крушевската Република и на сите борци кои ги положија животите во темелите на нашата република – денешна слободна, независна, демократска, прогресивна и европска, Република Северна Македонија!, стои во Фејсбук објавата на премиерот Димитар Ковачевски.

dobivaj vesti na viber

-10-те дена Крушевска Република симболот на нашата, македонска самобитност и непокор, на нашата континуирана борба за слобода и подобро утре, на нашата заложба за мултикултурно и мултиетничко општество. Илинденците со оружје во рака се бореле за нашата генерација денес да може да води други, поинакви битки, битка за просперитет, подобра иднина и напредок за сите граѓани во Република Северна Македонија. Славата и делата на илинденските херои, се нашата сила за иднината, тие се доказ дека секоја борба вреди, кога се има вредна цел. Вечерва во Крушево, пред Македониумот, изразуваме длабока благодарност за визионерството, идејата за слободна, независна, демократска, прогресивна република и мултикултурно општество, стои во објавата.

Би можело да ве интересира

Ковачки: Како на дете во ран детски развој СДС му напишаа упатства како да се однесува на говорница, а потоа и сам призна дека е неспособен

ВМРО-ДПМНЕ: Вечерва не видовме план од Ковачевски, туку прес конференција која е реакција на понудата на Мицкоски

Граѓаните да штедат, а Владата плати 400.000 евра за Саемот на вино во Србија – за Ковачевски нема ништо спорно

Кристијан Ландов

Ковачевски им забрани на министрите да јадат морски плодови, бадеми и лешници во Владата

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Вонреден прес на Ковачевски: Навреме ќе почне грејната сезона, училиштата и здравствените установи одат на регулиран пазар

Кристијан Ландов

Нема привилегии за бегалците од Русија како што имаше за Украинците, Македонија не очекува мигрантски бран

Кристијан Ландов