Ковачевски: Европскиот проект е најважен за иднината на државата, да не подлегнеме на провокациите

Од:

„Во 2023-та година продолжуваме со стратегискиот пристап и бројните планирани проекти за коишто отворивме нови можности. Но, најважниот проект за иднината на граѓаните и на државата е европскиот проект, за којшто исто така отворивме можности и којшто отвора пат за ефикасна реализација, според европски стандарди, на сите други проекти. За таа цел, повикувам на одговорно однесување, во име на добрата иднина на сите и на нашата држава“, порача премиерот Димитар Ковачевски, во обраќањето со кое ја отвори Годишната конференција „Година на нови можности“.

Ковачевски, посочи дека новите исчекори во реализацијата на оваа стратешка цел овозможуваат натамошни инвестиции и квалитет на живот каков што очекуваат граѓаните.

„Инвеститорите сакаат сигурност и предвидлива клима за инвестирање. А инвестициите и новите работни места се резултат на храбрите и мудри одлуки што ги донесовме кога Република Северна Македонија стана членка на НАТО. Ја осигуравме безбедноста на државата и како што рековме, овој чекор веќе придонесува и на економски план – и тоа во специфичното време во кое живееме. Напредокот на државата дополнително ќе го осигураме со европските интеграции и членството во Европската Унија“ рече македонскиот премиер.

Би можело да ве интересира

Ковачевски: Уставните измени нема да се одложат

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ковачевски се шегува на сметка на Бектеши: Играше фудбал за Влазерими, сега игра кошарка во кабинет кај Груби

Орце Костов

(ВИДЕО) Граѓаните го начекаа Ковачевски во маркет: Премиере лекови не може да се купат со два денари од заштеда на макарони

Орце Костов

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски и Груби од институциите направија логистика за бизнисите блиски до нив, затоа нема пари за учебници

(ВИДЕО) Ковачевски: Со заштитени идентитетски одредници сме рамноправна членка на НАТО, трасираме пат кон ЕУ

Ана Ололовска

Ковачевски и Груби се во паника, 10 пратеници од власта нема да гласаат за уставни измени тврди ВМРО-ДПМНЕ