Ковачев по изјавата на Пендаровски: Нивото продолжува да ви паѓа

Од:

„Нивото продолжува да ви паѓа“, реагира бугарскиот европратеник Андреј Ковачев, откако македонскиот претседател, Стево Пендаровски вчера изјави дека со политиката на негирање на македонскиот народ и јазик, Бугарија покажува дека не може да излезе од времето на Тодор Живков.

„Браво за Пендаровски! Конечно разбравме што се случи: Христо Татарчев, Гоце Делчев, Дамјан Груев, браќата Миладинови, Григор Парличев и сите други преродбеници и револуционери се идентификуваа како Бугари затоа што ги следеа упатствата на Тодор Живков“, се вели во реакцијата на Ковачев, пренесе БГНЕС.

Пендаровски во изјавата посочи дека Живков е основоположник на позициите дека не постои македонски народ и македонски јазик.

Би можело да ве интересира

Претседателот Пендаровски ги унапреди полковник Симеон Трајковски и полковник Бесник Емини во чин бригаден генерал

Ана Ололовска

„Осерваторио“: Кусогледо бугарско вето на патот на Северна Македонија кон ЕУ

Ана Ололовска

Демократскиот сојуз: Да не се газат темелните вредности на АСНОМ и антифашизмот

Ана Ололовска

Заев: Не можеме цела Бугарија да ја квалификуваме како фашистичка

Искра Манојлоска

Пендаровски: Се боревме против оние кои беа на страната на фашистите

Ана Ололовска

Ѓоргиев: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Ана Ололовска