Контролирани 38 возила за јавен превоз на подрачјето на СВР Тетово, санкционирани 5 недостатоци

Од:

Денеска од 06.00 до 10.00 часот, на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Тетово спроведена е акциска контрола со која биле опфатени вкупно 38 возила кои вршат јавен превоз на патници, најмногу автобуси и такси комбиња, извести МВР.

dobivaj vesti na viber

– При контролата биле откриени и адекватно санкционирани 5 прекршоци (ГВ), за технички и други недостатоци. Две возила биле со неисправни сопирачки, исто толку немале извршено технички преглед, а едно имало истечена регистрација. На прекршителите изготвени им се соодветни поднесоци, а 3 возила веднаш се исклучени од сообраќај, соопшти МВР.

„При контролата, исто така, санкционирани биле и 3 други видови сообраќајни прекршоци (ТЕ-2 и ГВ-1), од кои 1 возило без потребните документи за вршење на јавен превоз. Ваквите контроли ќе продолжат и во наредниот период и посебно пред и со почетокот на новата учебна година, зашто од и кон Тетово и Гостивар секојдневно ќе се превезуваат и голем број ученици од основните и средните училишта на подрачјето. Целта е навреме да се откријат и отстранат од сообраќај технички неисправните возила и да се обезбеди непречено и безбедно превезување на патниците“, се додава во соопштението на МВР.

Би можело да ве интересира

150 пијани возачи санкционирани изминатата вечер

Ана Ололовска

165 санкционирани возачи во Скопје, 52 за брзо возење

Ана Ололовска

203 санкционирани возачи во Скопје, 34 за брзо возење

Ана Ололовска

194 санкционирани возачи во Скопје, 20 за брзо возење

Ана Ололовска

130 санкционирани возачи во Скопје, 22 за брзо возење

Ана Ололовска

131 санкциониран возач во Скопје, 25 без возачка дозвола

Ана Ололовска