Конференција за Албанците во Скопје и околината меѓу двете светски војни

Од:

Во Скопје денеска се одржува научна конференција на тема „Општествениот живот на Албанците во Скопје и околината меѓу двете светски војни“, на која министерот за образование и наука Абдилаќим Адеми зборуваше за ова поглавје од историјата на Албанците во Македонија.

– Да се биде целосно анатемисан на национална перспектива во однос на асимилација, целата организација на општествениот живот на Албанците во Скопје и околината, се базирал околу исламските верски институции, кои колку што можеле придонеле, па дури и на национално ниво, истакна Адеми.

Порача дека конференцијата ќе биде добра научна основа, со цел да се напише точно и коректно и ова поглавје од историјата на Албанците во Македонија.

Би можело да ве интересира

Италијанските карабиниери фатија Албанци кои одгледувале „трева“ во оранжерии кај Милано

Жарко Настоски

ВИДЕО: Нова снимка и нови тензии – Албанци го запалија српското знаме во Србија и го развеаја албанското

Жарко Настоски

Мета: Време е албанските граѓани да се вратат во земјата и да станат господари на својата судбина

Жарко Настоски

73 албански граѓани се уште се наоѓаат во Сирија

А1он

Во Британија откриени четворица Албанци шверцувани во кутии во багажник на комбе

Нови Сад: Претепани двајца Албанци, Вучиќ со остра осуда

Leave a Comment

5 × 5 =